Kismama masszázs
A kismamamasszázs remek alkalom a feltöltődésre, ellazulásra és a feszültség levezetésére a várandósság alatt. Hogyan zajlik és mire kell figyelni?
Még a mai napig gyakran hallható az a tévhit, hogy várandósság alatt a masszázs semmilyen formája nem javasolt. Szerencsére ez az állítás ebben a formában nem igaz! A kismamamasszázzsal még a terhesség időszakában is van lehetőség az ellazulásra, feltöltődésre.
Mi a kismamamasszázs?
A kismamamasszázs a masszírozás egy speciális formája, amely kifejezetten várandósok számára alkalmas. A többi masszázshoz képest az a legnagyobb különbség, hogy nem célja a gyors méregtelenítés. A távozó salakanyagok ugyanis a magzat szervezetébe jutva káros hatással lehetnének a fejlődésére. Ehelyett inkább a megnyugtatás, kellemes ellazulás, testi és lelki feltöltődés a cél.
Milyen pozitív hatásokra számíthatsz a kismamamasszázson?
- Javul a közérzeted.
- Tapasztalhatsz fájdalomcsillapító hatást.
- Segít ellazulni, relaxálni.
- Jótékony hatással van a babádra, aki a kezelés ideje alatt aktívabb lehet, majd pihentető álomba merül a pocakodban.
- Enyhe vízhajtó hatásának köszönhetően segít leküzdeni a vizesedést.
Miért van szükség a kismamamasszázsra?
A terhesség ideje alatt zajló folyamatok rengeteg változást indítanak el a szervezetedben. Ahogy a növekvő pocakod elkezdi előrehúzni a gerincoszlopodat, a hátizmok terhelése megváltozik. A tested automatikusan kompenzálja a megváltozott testtartást, ennek köszönhetően azonban bizonyos izmok túlterhelődhetnek, és különösen érzékennyé válhatnak.
Ezzel egy időben a hormonváltozások hatására a szövetek kissé fellazulnak, a medencéd kiszélesedik, ahogy a növekvő magzathoz idomul. A lazább szalagok és ízületek tovább növelik az izmok terhelését. A hát felső részén, a vállöv izmainak fájdalma és a csuklyás izmok területén megjelenő fájdalom szintén gyakori, ez azonban inkább a lelki folyamatok okozta stressznek tudható be.
A kismamamasszázs képes enyhíteni a testi és lelki tüneteket, ezáltal felüdülést és felfrissülést okozva.
Mire számíthatsz a kismamamasszázs alatt?
Sokakban felmerül a kérdés, hogy mégis hogy zajlik egy kifejezetten kismamáknak szánt masszázs. Hiszen a nagy pocak miatt a hasonfekvés problémás és nem is ajánlott! A kezelés éppen ezért vagy ülő helyzetben, vagy oldalt fekvésben történik. Utóbbi esetben a fej alá és a térdek közé párnát helyeznek.
De eltérést tapasztalhatsz majd az alkalmazott fogásokban és technikákban is. A gerinc háti és nyaki szakaszán, valamint a felső végtagok esetében használhatók kicsit erőteljesebb, lazító mozdulatok, de fájdalmat okozni szigorúan tilos! A fájdalom ugyanis oxitocin hormon felszabadulását eredményezheti, amely méhösszehúzódásokat eredményezhet, és ezáltal megnöveli az esélyét a vetélésnek vagy koraszülésnek.
Ugyanez igaz a deréktáji, vagy hasi masszázsra, ezeket ebben az időszakban kerülni kell! Felszíni, jóleső simítások ugyanakkor gond nélkül végezhetőek a medencetájékon, a gerinc alsó szakaszán és a combokon is. A talpak masszírozása szintén csak simító jelleggel lehetséges, reflexológiai kezelés ilyenkor nem végezhető!
Az alsó lábszár masszírozása ismét lehet kissé erősebb, ami jótékony vízhajtó hatással bírhat, ha hajlamos vagy a vízvisszatartásra. Szintén nagyon kellemes a csípő, a combok és a vádlik finom átmozgatása is.
Milyen olajat lehet használni a kezeléshez?
A terhesség alatt különösen fontos, hogy kizárólag természetes alapanyagú olajjal végezzék a masszírozást. Ez lehet valamilyen bázisolaj és kellemes illatú illóolaj keveréke. A következő olajak nemcsak ellazítják a kismamát, de a bőrre is jótékony hatást gyakorolnak. Emellett csökkentik a striák kialakulásának az esélyét is:
- Bázisolajnak szuper választás a mandulaolaj, jojobaolaj, szőlőmagolaj vagy akár a sheavaj.
- Illóolajnak remek a levendulaolaj, rózsa-, ilang-ilang, szantálfa illóolaj.